Jak vybrat ekologické čisticí prostředky pro údržbu domácnosti?

Jaké přípravky vybrat na úklid koupelny a čím vyčistit WC? Jak na mytí oken, aby zůstala bez šmouh? A jaký prostředek je nejvhodnější pro údržbu vašich podlah? Eko výrobků je dnes na trhu spousta, některé jsou speciální, další univerzálně použitelné. 
 
 

Proč kupovat ekologické čisticí prostředky? 

Běžně používané čisticí a úklidové přípravky, které obsahují tenzidy a aktivační přísady, vnášejí do našich domovů ty nejtoxičtější látky: karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu a neurotoxiny. Zapříčiňují vyšší výskyt alergií a znečišťují povrchové a spodní vody. Naproti tomu ekologické prostředky pro údržbu domácnosti, jejichž základem jsou přírodní minerální látky a rostlinné složky, jsou netoxické, zdravotně nezávadné a kompletně odbouratelné. A dokážou uklidit byt či dům stejně dokonale jako ty chemické. 
 
 
 

Je lepší speciální prostředek nebo univerzální čistič?

Ekologické univerzální čističe pro úklid domácnosti splňují všechny důležité parametry, včetně potřebné čisticí síly, a proto jimi můžete nahradit značnou část přípravků určených ke speciálnímu účelu. Eko čističe k všestrannému použití nabízejí například značky Ecover, Frosch, Almawin, Winni's, Sonnet nebo Yellow and Blue.
 
 
 

Poradí si ekologické prostředky i s vodním kamenem? 

K odstranění silných vápenných usazenin, tzv. vodního kamene, slouží přípravky obsahující kyselinu citronovou, nebo kyselé čisticí prostředky s kyselinou octovou. Většinu nich lze zároveň použít i k odstranění skvrn od mýdla. Tyto produkty jsou vhodné k čištění nerezových a keramických povrchů (dřezy, umyvadla, vany, bidety apod.), ale také dlaždic a vodovodních baterií.
 
Na trhu jsou k mání rovněž výrobky obsahující obě kyseliny, jež odstraňují vodní kámen, rez, mýdlové usazeniny i zápach a jsou tedy vhodné k použití v koupelně i na toaletě. Odstraňovače vodního kamene speciálně určené pro toalety se zpravidla liší jen vyšším dezinfekčním účinkem a schopností eliminovat zápach. 
 
 
 

Jsou ekologické přípravky dostatečnou zárukou hygieny? 

Většina ekologicky šetrných přípravků na čištění domácnosti je dostatečně silná, aby si hravě poradila s bakteriemi a plísněmi, a to v koupelně i na toaletě. 
 
Navzdory reklamě, která nám sugeruje, že jsou naše domovy trvale ohroženy nemocemi, docílíme dostatečné čistoty a hygieny i běžným úklidem s prostředky bez dezinfekčních přísad. Naopak, přehnaná dezinfekce v čističích trvale oslabuje náš imunitní systém, protože zabíjí i bakterie, které jsou pro lidi užitečné.
 
 

Je k odstraňování nečistot lepší tekutý písek nebo klasický sypký? 

Pokud cítíte potřebu přibrat k univerzálnímu čističi do koupelny (Ecover, Winni's, Frosch apod.) ještě ekologický abrazivní prostředek, můžete volit mezi tradičním pískem a pískem tekutým. Oba jsou účinné, ale u toho prvního musíte dát pozor na možné poškrábání čištěného materiálu. 
 
Speciálně pro snadné čištění umyvadel, dřezů, sporáků, nádobí a koupelnové keramiky a sklokeramických varných desek je určen jemný čisticí písek z mýdlových ořechů (např. produkty značky Yellow & Blue). Na trhu však převládají tekuté písky, které lze šetrně a účinně použít pro odstranění nečistot (mastnota, zbytky mýdla, vodní kámen) ze všechny druhy povrchů (keramické, smaltované, nerezové, sklenění, ocel apod.), tedy od umyvadel, van přes obkladačky a dlaždice až po chladničky, vařiče a sporáky. 
 
 

Jak umýt okna, aby nezůstaly na skle šmouhy?  

Mytí oken, skel a lesklých povrchů ekologickými přípravky je snadné a stejně účinné jako s pomocí tradičních produktů. Většina obsahuje různé druhy olejů a k odmaštění využívá především ethanol (v menším množství je lehce rozložitelný). Nádobky bývají opatřeny praktickým rozprašovačem, takže stačí jen nastříkat tekutinu a vyleštit suchým hadříkem. 
 
Přípravky nejsou vhodné jen na mytí oken, ale kvalitně čistí všechny skleněné a plastové povrchy (zrcadla, výlohy, skleněné stolky a dveře, monitory, lakovaný a plastový nábytek, autoskla), dobře leští, rychle schnou a nezanechávají šmouhy. 
 
 

Jaký prostředek zvolit na mytí podlahy? 

Podobně jako v ostatních kategoriích ekologických prostředků pro domácnost můžete i u podlah vybírat mezi univerzálně použitelnými přípravky, přípravky na všechny běžné typy podlahy a speciálními prostředek podle druhu podlahy (dřevěné a laminátové podlahy, parkety apod.)
 
U podlah z přírodních materiálů (dřevo, korek, pravé linoleum, mramor, dolomit, travertin) se přímo nabízí ošetřování přírodními prostředky (do této kategorie patří například čistič od Ecoveru, který se nedoporučuje použít na lakované, voskované a leštěné podlahy). 
U dřeva je však třeba dávat pozor na správné ředění přípravku, jinak riskujete ztmavnutí neošetřeného materiálu. A může jít i o nábytek, na jehož ošetření je určený čistič značky Frosch, který obsahuje přírodní látky z borovice.
 
Pokud je podlaha nadměrně znečištěna (zejména olejem nebo voskem), používejte výhradně přípravek, který doporučuje výrobce. Nebo se o správném postupu poraďte s prodejcem.
 
 

Jak vyčistím odpady bez pomocí chemikálií? 

 
Agresivní chemické prostředky sice rychle vyřeší problém s ucpanými odpady nebo sifonem plným mastnoty a vlasů, ale poškozují přitom odpadní potrubí a kontaminují životní prostředí. Vhodnějším řešením jsou proto přípravky s obsahem zvláštního druhu bakterií, které jakmile se dostanou do znečištěné vody, začnou vylučovat enzymy. Ty pak štěpí přítomné organické látky, jimiž se bakterie vytrvale živí a spotřebovávají je. 
 
Tyto přípravky existují buď v tabletách (produkty jako Proseptik nebo Bio-tablety) v sypké (produkty BACTI, BIO-P1 nebo BioSeptik), nebo tekuté (produkty, Žumpex, Trepsan, Septikšok apod.) formě a používají se v septicích, žumpách a čistírnách odpadních vod, kde při pravidelné aplikaci eliminují nepříjemný zápach.
 
 
 
Nákupního poradce dodal: bakterie-enzymy.cz